Nie daj się wkręcić w smog

Aż 94 proc. Polaków zauważa problem smogu w Polsce, jednak każdy inaczej na niego reaguje. Co piąty zapytany śledzi alerty smogowe i zmienia swoje zachowania, jeśli poziom smogu jest wysoki. Trzeba pamiętać, że ochrona skóry wtedy jest tak samo ważna jak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.
Wraz ze zbliżającą się zimą zbliża się smog, a wraz z nim alerty w mediach społecznościowych i podwyższony poziom dyskusji na temat zanieczyszczenia powietrza. Już od początku października można zaobserwować spore zainteresowania tematem smogu. Porównując go do analogicznych miesięcy w latach poprzednich – jest on jeszcze wyższy. Najwięcej publikacji na temat smogu pojawia się na Facebooku (55%) – głównie na fapage’ach lokalnych Alert Smogowy – oraz Twitterze (30%). Szczególnie w tych dyskusjach aktywne są marki, które w swojej ofercie mają oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe. Jakoś nas to nie dziwi. To tyle danych od specjalistów. Nie dajmy się, więc zwariować, tylko zajmijmy się ochroną i pielęgnacją skóry.
Przypominamy, że smog jest mieszaniną drobin, substancji i kropelek cieczy zawieszonych w powietrzu i jest bardzo groźny dla skóry. Substancje w nim zawarte sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych naskórka, które bywają przyczyną pogłębianą się zmarszczek, utraty jędrności. Badanie dowodzą, że zanieczyszczone powietrze powoduje przebarwienia na policzkach i czole. Dlatego szczególnie zwracajmy uwagę na zimową pielęgnację naszej skóry.
Jak dbać o skórę zimą:
- Wybieraj kosmetyki z zawartością: gliceryny, d-pantenolu, hydrolizatów protein, kwasu hialuronowego i glikolu propylenowego. W uzupełnieniu lipidów naskórka pomocne są rozmaite składniki tłuszczowe. Ceramidy, kwasy tłuszczowe (linolowy) i woski odpowiednio natłuszczą naskórek. Zapobiegnie to odwodnieniu, a skóra będzie odpowiednio chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.
- Oprócz odpowiedniego nawilżania skóry warto pamiętać o jej odżywieniu, czyli dostarczeniu skórze składników, które odbudują lipidową warstwę ochronną i pobudzą powstawanie nowych włókien podporowych, czyli kolagenu i elastyny. To właśnie one są odpowiedzialne za jędrność i gładkość cery. W tym celu warto zainwestować w maski odżywcze, które można stosować dwa razy w tygodniu.
- Przydadzą się również kremy oraz serum z peptydami, witaminą C czy ramnozą: składnikami, które wspomogą odbudowę włókien podporowych. Kosmetyki te najlepiej stosować jako kurację przez miesiąc lub dwa, nakładając na twarz rano i wieczorem, pod krem.
- Nie zapominajmy też o ciele, które jest wyposażone w mniejszą niż twarz ilość gruczołów łojowych potrzebuje wzmocnienia warstwy lipidowej. Skuteczne będą więc balsamy, masła i maski do ciała z masłem karite, kwasami omega, olejami roślinnymi, np. z siemienia lnianego czy oliwą. Sprawdza się też mocznik w stężeniach powyżej 10 proc. Takie kosmetyki mają bardzo gęstą konsystencję. Najlepiej nakładać je wieczorem, na godzinę lub dwie przed pójściem spać, tak by składniki zdążyły się wchłonąć, a nadmiar tłustego preparatu można było usunąć papierowym ręcznikiem.
Pamiętajmy ochrona skóry przed smogiem to podstawa, nie pomogą odświeżacze powietrza ani maski, jeśli nie zaczniemy same chronić się przed nim.
Źródło: ircenter.com, pap.pl
Konsultacja kosmetyczna: Klinika Piękna Essence

Komentarze