10.09.2020, 08:45

Dzieciństwo z czasów PRL to istny Park Jurajski

Krystian Hanke - autor audycji "Projekt Tata" wydaje właśnie książkę! Tylko nam zdradza, jakim był dzieckiem i co jest dla niego ważne w wychowaniu. Rozmawiamy o cieniach i blaskach tatowania oraz wspominamy dzieciństwo w czasach PRL.

 


Twoje dzieciństwo przypadało na czasy PRL, a teraz wychowujesz dzieci w zupełnie innym świecie. Skąd czerpiesz wzorce? Chyba niezłe wyzwania przed Tobą?

Jest tych wyzwań, co niemiara. I są potężne. Nie wiem, czy więcej niż mieli nasi rodzice, ale to nie ma znaczenia. Chcę przede wszystkim być obecnym w życiu moich dzieci, żeby nie stracić ich z oczu, a jednocześnie pozwalać im działać samodzielnie. Jest to łatwiejsze, kiedy wiem, w co je wyposażyłem. Nie chodzi tylko o wiedzę, ale umiejętność zachowania się w określonej sytuacji i rozwiązywania problemów oraz zaufanie do mnie, by mogły się do mnie jako ojca zwrócić. Edukacja i nauka to ważna sprawa, ale staram się chronić dzieci przed „wyścigiem szczurów”. Internet to genialne narzędzie, ale przekonuję dzieciaki, że służy też ludziom ze złymi intencjami, cwaniactwu, manipulacji oraz marketingowi, którego zasady tłumaczę (co to jest reklama, czemu służy, jakie ma pułapki). Chcę, żeby ostrożnie podchodziły do „mody”, a bardziej skupiały się na tym, co dla nich wygodne, ciekawe. Poza tym mam wrażenie, że z nasza kulturą jest coraz gorzej. Mimo pięknych, wzniosłych akcji, odruchów serca, na co dzień się rozpychamy. Widać to na parkingu przed marketem i na drodze, kiedy jedziemy samochodem. Spokojnie zwracam dzieciakom uwagę na przypadki, które obserwujemy. Lepsze to niż „Jak jedziesz, baranie!”. Pogarda i hejt są tak wszechobecne, że nie chcę tego nakręcać w dzieciach, bo w końcu się pozabijamy. To największe wyzwanie, przywrócić szacunek wobec innych. Kochać wszystkich nie musimy, ale rozmawiajmy, dyskutujmy na argumenty! Tak też rozmawiam z moim dziesięciolatkiem i sześciolatką. Ale oni mnie też testują i nie powiem, często puszczają mi nerwy i się irytuję. To dla mnie świetna szkoła. 

Podtytuł Twojej książki brzmi: „Jak zostałem lekko odklejonym ojcem.” Od czego odklejonym?

Od rzeczywistości. Bo czasem czuję, że jestem jakiś inny, stawiając w wychowaniu na to, co powiedziałem wcześniej. Ale „odklejony” w moim przypadku to także tata od „Odklejek”, czyli mądrości dzieci z codziennych rozmów. Od czterech lat prowadzę na Facebooku to niezwykłe archiwum (kiedyś w „Kobiecie i Życiu” była podobna Satyra w krótkich majteczkach). U mnie zaczęło się od powiedzonek i dialogów z Tośkiem, potem dołączyła Alicja, a potem inni rodzice zaczęli mi przysyłać swoje „odklejki”. Jest tego już grubo ponad tysiąc. Jedne wzbudzają podziw. Świat widziany oczami dziecka jest znacznie ciekawszy niż ten, który widzimy my. Do tego świadomość, że od kogoś tych tekstów się nauczyły, pozwala też spojrzeć na siebie. Genialne doświadczenie. No i cudowna pamiątka z dzieciństwa obok tysięcy fotografii, których już my, rodzice, nawet nie mamy czasu archiwizować i zostają w starych smartfonach na dnie szuflady. „Odklejki” są dopełnieniem mojej książki, ciągle mnie śmieszą.

Twoja książka to nie tylko doskonały poradnik dla rodziców, ale w ogóle dorosłych. W twoim życiu wszystko jest tak ustawione? Porządek musi być?

Poradnik? Serio? Ja myślę, że częściej „bezradnik”, bo nigdzie nie daję gwarancji sukcesu, gotowych recept, a wielokrotnie piszę o porażce w finale. Ale jak komuś się przydadzą moje sposoby, przygody, to świetnie. Chodzi o dobry klimat i świadome podejście do bycia tatą. Tatą, a nie panem, co się zjawia wieczorem w domu i jeszcze siada do laptopa, bo „przecież musi wyżywić rodzinę”. A porządek w moim życiu to tylko króliczek, którego gonię. Nigdy go nie złapię. Przynajmniej to, że nigdy do końca nie dorosłem, pomaga mi znosić tę świadomość. Duży dzieciak. Ale miałem fajne dzieciństwo… Może dlatego.

Dorastałeś w czasach PRL, gdzie był większy luz. Opowiadasz dzieciom o tamtych czasach? Rozumieją coś?

Oczywiście, ale to jest dla nich jak Park Jurajski. Mimo wszystko historia to świetny temat do rozmów. Pod warunkiem, że zaakcentuje się nie daty, a zależność przyczyna-skutek. Wtedy możemy tłumaczyć, dlaczego dziś jest tak, a nie inaczej. Dlaczego my, dorośli, zachowujemy się w taki sposób, gonimy za niezgaszone światło po wyjściu z pokoju, zakręcamy wodę, kiedy leje się w łazience bez sensu, cieszymy się atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, możliwością wyboru jakiegoś towaru w internecie. Kiedyś było biedniej, oszczędzało się, wybór był żaden, sklep jeden z kolejkami, a światem było podwórko, ewentualnie stałe miejsca wakacyjne. A i tak było fajnie.

Myślisz, że Twoje dzieci odnalazłyby się w tamtych czasach? Z czym miałyby największy problem… moim zdaniem chyba z kluczami na szyi i brakiem totalnego skupienia na nich uwagi rodziców.

One mnie już tyle razy zaskoczyły, że nie odważę się przewidywać. Ale coś jest w tej beztrosce dzisiejszych czasów. Gubieniu rzeczy, bo przecież można odkupić, itd. Ten klucz mógłby być trudny. Podobnie jak większa dyscyplina i rezon, który trzeba było trzymać. Bo surowy nauczyciel, bo sąsiad gbur, zabiera piłkę i krzyczy. A dzisiaj ja słyszę od moich dzieci co i rusz o prawach dziecka! I kiwam głową ze zrozumieniem, bo przecież zgadzam się, że to ważne.

Co było z tego, co pamiętasz ważne, jak ciebie wychowywali, a na co stawiasz jako rodzic teraz?

Dla mnie ważne było zawsze poczucie bezpieczeństwa. Że kiedy klops i bieda to rodzice pomogą. I pomagali. I że kiedy nauczyli podstaw życia, to ufali, że nie zrobię głupot, więc w moje pasje, towarzystwo, pomysły nie ingerowali. Czego chcieć więcej? Staram się o tym pamiętać, mając z tyłu głowy wszelkie niebezpieczeństwa i strachy. Moje „tatowanie” to balansowanie między jednym a drugim. Z tym, że przez nie ingerowanie rozumiem nie brak zainteresowania, ale brak pokusy stałego poprawiania dzieci.

Co jako dziecko zrobiłeś strasznie głupiego, nieodpowiedzialnego, co jest twoim strachem i chcesz przed tym uchronić swoje dzieci?

Nie byłem typem urwisa, który podpalił firankę a potem eksperymentował z narkotykami. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że za późno rzuciłem pianino, bo już od szóstej klasy podstawówki męczyło mnie strasznie, a ja się dalej garbiłem przed klawiaturą, strzępiąc nerwy. Ale może to uchroniło mnie przed czymś, co zrobiłbym, gdybym miał więcej czasu? Kto to wie? Tak czy inaczej w obliczu zagrożeń, na które nie mamy wpływu, chciałbym uchronić dzieci przed tym, żeby po czterdziestce nie były nieszczęśliwymi ludźmi bez radości życia, bez pasji, z pracą, której nienawidzą i bliskimi, których mają dość.

Wygląda na to, że jesteś bardzo cierpliwy. Skąd taka umiejętność? Jak się tego nauczyłeś?

Pozory, pozory, pozory… Może jestem odrobinę cierpliwszy niż 10 lat temu, ale poza tym to raczej typ wariata-furiata, mocno pracującego nad sobą, więc z boku wyglądającego normalnie. Ale to wariactwo we mnie jest też pozytywne, dużo śmiechu to więcej zdrowia, więc się nie martwię.

Kiedy i jak analizujesz swoje rodzicielskie porażki, błędy? Sam do tego dochodzisz czy korzystasz z profesjonalnej pomocy?

Wytyka mi je najczęściej żona (śmiech!). Jest z wykształcenia psycholożką. Nie jest łatwo przyjąć tę krytykę. Ale chyba ma rację. Kiedy wybuchnę staram się wczuć w rolę syna lub córki, wrócić do stanu emocjonalnego sześciolatka, przypomnieć sobie, jak ja się wtedy czułem, gdy coś było nie tak w domu. Próbuję wrócić do tamtego momentu, kiedy musiałem jakoś sobie z tym poradzić i znaleźć drogę, by się z tego wykaraskać. Działa. Emocje opadają, Obgadujemy to z dziećmi. Mówimy, co nas wyprowadziło z równowagi. Powinny wiedzieć i też się wygadać.

Co cię najbardziej wkurza w byciu tatą i co lubisz w TATOwaniu?

Wkurza mnie bezradność, kiedy już nie wiem, jak wytłumaczyć dziecku, że czas ma to do siebie, że nie da się go zatrzymać, a teraz jest pora na coś konkretnego i to nie będzie czekać (film w kinie, pociąg, szkoła). Irytuje to tym bardziej, jeśli godzinę wcześniej widziałem tę parę „słodziaków” nudzących się i przewalających z kąt w kąt. Za to najbardziej lubię przytulanie, zwłaszcza, kiedy dzieci same się domagają. Wiem wtedy, że jeszcze są dziećmi i czują się bezpieczne. A poza tym, tatowanie pozwala mi być ciągle dużym dzieckiem i wygłupiać się „na legalu”, z czego korzystam „na maxa”.

Tak sobie myślę, że wiele osób z naszego pokolenia ma problem z odpowiednimi wzorcami ojca. Twoje dzieci i w ogóle współczesne chyba z takimi wyzwaniami nie będą musiały się mierzyć….?

Mam nadzieję, że Alicja i Tosiek widzą ojca obecnego w ich życiu, choć często mama ma przy nich więcej obowiązków. Często się dzielimy zadaniami, bo po prostu brakuje już czasu, ale dopóki widzę, że nasza rodzina to dla dzieci wciąż model 2+2, jestem spokojny. Czasem wręcz trzeba spędzić chwilę tylko z jednym albo z drugim dzieckiem, we dwójkę. Nie ma to, tamto. Każdy jest ważny w tym układzie.

Masz jakąś receptę dla tych rodziców, którzy boją się, że mimo totalnych nakładów inwestycji ich dziecko nie będzie miało takich umiejętności, przed jakimi postawi je współczesny, pędzący świat?

Warto spojrzeć na siebie z dzieciństwa, z młodości. Wszyscy mieliśmy wzorce dobre i wzorce złe. Niewielu z nas życie sypało pod nogi płatki róż. I choć trochę się zepsuliśmy na starość, to wcześniej jakoś sobie poradziliśmy. Oddzieliliśmy to, co wartościowe od tego, co nie. Często sami. Gdybyśmy bazowali tylko na podpowiedziach innych, nie udałoby się to. Choćby z buntu. Pozwolić dzieciom popełniać błędy i dochodzić do dobrych rozwiązań. Nie panikować i ufać sobie, że przekazałem im to, co konieczne, żeby błędy były tylko potknięciami. To moje marzenie jako lekko odklejonego taty.

 

Rozmawiała: Katarzyna Krauss

Książka Krystiana Hanke pt. "Tatowanie" ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 14 października 2020.


 
 

Komentarze

 
 

Dodaj Komentarz

Partnerzy

Newsletter

Zapisz się na newsletter

Damosfera InstagramDamosfera Youtube


Copyright 2014 by Damosfera
Projekt i realizacja JMC.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij X