Co warto zobaczyć w Rzymie?

Dawno, dawno temu Państwo Rzymskie było tak potężne, że uważano, że nic nie jest mu w stanie zagrozić. Mimo że ,,wieczne miasto" rozpadło się, to nadal fascynuje i zachwyca.
Pamiętacie scenę, w której Julia Roberts w filmie „Jedz, módl się, kochaj” siedzi na ławeczce obok dwóch zakonnic jedząc lody? Te zdjęcia kręcone były na najpiękniejszym rzymskim placu – Piazza Navona. Będąc na nim, warto zwrócić uwagę na Fontannę del Moro z centralną postacią Maura, zaprojektowaną przez Giovanniego Lorenzo Berniniego (jednego z najwybitniejszych artystów baroku). Fontannę otaczają delfiny i inne morskie zwierzęta dodane już w XIX wieku. Plac znajduje się w otoczeniu miejskich kamienic i dostojnych budowli. Pełen barw, wytworny i prosty zrazem jest niezwykle urokliwy. Nie bez powodu nazywany jest „wyspą spacerowiczów”.
Barokowa Fontanna di Trevi
Z placu łatwo dotrzeć do znanej z filmu „Słodkie życie” Federica Felliniego barokowej Fontanny di Trevi. Podobno grający główną rolę Marcello Mastroianni, kręcąc tę scenę, musiał stać w zimnej wodzie przez kilka godzin, ogrzewając się dużą dawką alkoholu. Ze względu na sporą liczbę chętnych do powtórzenia tego wyzwania, obowiązuje zakaz kąpieli w fontannie. Wolno natomiast kultywować tradycję wrzucania do niej monet, co ma im zapewnić powrót do Rzymu. Podobno jedna moneta zapewnia ponowne odwiedziny, dwie romans, a trzy ślub. Monety są wyławiane i przeznaczane na cele charytatywne oraz na utrzymanie zabytków.
Schody Hiszpańskie
Choć Rzym słynie przede wszystkim z zabytków z czasów antycznych, to jednym z najczęściej odwiedzanych tutaj miejsc są XVIII-wieczne Schody Hiszpańskie. Są one drugimi najszerszymi i zarazem najdłuższymi schodami w Europie (wyprzedzają je pod tym względem jedynie słynne Schody Potiomkinowskie w ukraińskiej Odessie). Uwaga, zgodnie z legendą spożywanie posiłku na Schodach Hiszpańskich przynosi nieszczęście, ale warto sobie na nich posiedzieć.
Muzea Watykańskie
Jak ktoś lubi stać w długiej kolejce do kasy - powinien koniecznie odwiedzić Muzea Watykańskie. Należą do najważniejszych i najbogatszych muzeów na całym świecie. Szczególnie obfita jest kolekcja rzymskiej sztuki klasycznej, urzekająca jest galeria obrazów Pinacoteca, niezwykłe są też komnaty apartamentów papieży Aleksandra VI Borgii i Juliusza II (Sale Rafaela). Ukoronowaniem wędrówki po muzeach jest pobyt w Kaplicy Sykstyńskiej, o której niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe napisał: „Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł”.
Kolosseum
Zwiedzając Rzym nie można zapomnieć o Kolosseum, które w 2007 roku zostało ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata. W tym starożytnym amfiteatrze mieściło się 90 tys. osób, galerie komunikacyjne oraz arena z systemem podziemnych korytarzy. Były też bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów i klatki dla zwierząt. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść. Co ciekawe, istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.
Forum Romanum
Wychodząc z Colloseum kierujemy się na Forum Romanum – centrum handlowe, religijne i polityczne antycznego Rzymu. To muzeum na powietrzu obejmuje ruiny świątyń, budynków użyteczności publicznej, monumentalne kolumny i łuki. To tu, w więzieniu mamertyńskim trzymano świętych apostołów Piotra i Pawła – jest też kamienny słup, do którego ten ostatni był przykuty.
W Rzymie obowiązkowo trzeba też zjeść lody i napić się kawy. Wieczne Miasto jest rajem dla miłośników prawdziwych włoskich lodów. Gelaterie, czyli lodziarnie można znaleźć w każdej dzielnicy miasta. Tam też i kawa smakuje najlepiej!
Opr.: Damosfera

Komentarze